//
"Biz Bir Millet İki Devletiz" Haydar Aliyev
Ekonomi, Yatırım, Yaşam

Azerbaycan’da Çalışma İzni ve Vize


Azerbaycan’da çalışma izni ile ilgili yeni kanunun, özet hali Tüsiab tarafından yanınlandı. Önemli sayılabilecek bu açıklamayı, aşağıda bilgilerinize sunuyorum..

Ülkeye gelen yabancı uyruklu vatandaşların herşeyden önce merak ettiği en önemli konulardan biri kimlerin çalışma izni almaları gerekiyor ve hangi statüde olan yabancıların çalışma izninden muaf tutulmaları konusudur.

Çalışma izni almada belirtilen yaş sınırının aşağı yukarı her ülkede aynı olduğunu söyleye biliriz. Bu yaş sınırı Azerbaycan Cumhuriyetinde 18 olarak belirtilmişdir. 18 yaşına varan çalışma yeteneği olan her bir yabancı uyruklu vatandaş çalışmak için Azerbaycan Cumhuriyetine gelebilir.  Çalışma izni almak için talep edilen başlıca şartlardan biri çalışacağı müessesenin gerek duyduğu yüksek deneyim ve uzmanlığa sahip olmakla beraber Azerbaycan Cumhuriyeti vatandaşının başvurmadığı boş iş yerlerinin olması ve bu talep edilen boş iş yerlerinin yerli işçiler tarafından doldurulmasının mümkün olmamasıdır. Yabancı uyruklu vatandaşların aynı zamanda iki farklı yerde çalışmasına Emek Miqrasiyası Hakkında Azerbaycan Cumhuriyeti Kanununun 5-ci maddesi gereği izin verilmiyor. Azerbaycana gelen yabancı uyruklu vatandaşların çalışma izni ve oturum almaları için gereken evraklarını hazırlayarak Devlet Migrasiya Hizmetine baş vurmaları gerekmektedir.  Çalışma izninin süresi her başvuruda 1 yıldan fazla olmamakla 4 defa uzatıla bilir. Fakat alınmış çalışma izni işyerinin başvurusu veya ilgili yasada gösterilen başka sebeplerle de iptal edilebilir. Bu yasada gösterilen 4 yıllık sürenin dolmasıyla yabancıların tekrar çalışma izni alması 1 yıldan az olmamakla Azerbaycan Cumhuriyeti sınırlarından kenarda yaşadıktan sonra mümkündür.

Çalışma izninden muaf tutulan yabancı uyruklu vatandaşlar aşağıda gösterilen statüde olan yabancılardır:

•   Evlilik, kalma sürelerine veya başka sebeplerle Daimi oturum kartı alanlar;

•   Ülke ekonomisine sermaye koyanlar (şahıs firması veya tüzel kişiler);

•   Temsilcilik ve şubelerin müdür ve müdür yardımcıları;

•   Uluslararası anlaşmalarla kurulmuş örgütlerin yönetim kadroları;

•   Büyükelçilik ve konsoloslukta çalışanlar;

•   Uluslararası örgütlerde çalışanlar;

•   Üç aydan fazla olmayan görev süresiyle gönderilen işçiler.

•   Belli bir Kamu yönetimi tarafından iş davetiyesi ile gelenler;

•   Devlet kaydına alınmış dini kurum ve örgütlerde din hizmetleri yapanlar;

•   Özel lisans alan medya mensupları;

•   Denizciler;

•   Sporcular ve sanatcılar;

•   Yüksek eğitim kurumlarında seminer ve konferans vermesi için davet edilen profesör, öğretim üyeleri, konuşmacı ve akademik araştırma yapan uzmanlar;

Bazen yabancı veya yerli vatandaşlar Azerbaycan Cumhuriyetinde kurdukları şirketlere tayin ettikleri müdürlerin çalışma izninden muaf olduklarını zann ediyorlar fakat yasal olarak bunların çalışma izni almaları gerekmektedir. Şirket müdürlerinin çalışma izninden muaf olmaları için aynı zamanda şirket ortağı olmalarıyla bu muafiyetten yararlanabilirler. Azerbaycan Cumhuriyetinde kurulmuş şube veya temsilciliklerin müdürleri ve onların yardımcıları da aynı zamanda çalışma izninden muaf tutuluyorlar. Yeni düzenlemelere esasen bir kişi aynı zamanda iki veya daha fazla şirkette müdür olamaz. Bu durumda olanlarda kayıtlı oldukları vergi dairelerine baş vurarak diğer şirketlerinde gözüken müdür görevlerinden azledilerek sadece birinde müdür olmaları gerekiyor. Yasal olarak iki müdür meselesi sadece şübe ve temsilciklerde geçerlidir. Bu konuyla ilgili durumu ister devlet memurları, istersede şirket sahibleri veya yabancı uyruklu vatandaşlar bilmedikleri için bazen tartışmalara veya anlaşmazlıklara yol açmaktadır. Çalışma izninden muaf olma yasası ile ilgili durum yasal hükümleri bilmeyen yabancılar veya devlet memurlarıyla anlaşılmaz bir durum olursa yabancıların veya devlet memurlarının Emek Migrasiyası Hakkında Azerbaycan Cumhuriyeti Kanununun 3, 5 ve 6-cı maddelerine başvura bilirler.

Çalışma izni için devlet ücreti  12 şubat 2009 tarihinden itibaren devlet harclarına yapılan yeni düzenlemeyle 45 manattan 22 defa artırılarak 1000 manata çıkartılmıştır. Yerli veya yabancı şirketlerin çalışma izni almadan bir yabancıyı kendi şirketinde kaçak olarak çalıştırmasının mali cezası ise 30 000 bin ile 35 000 manat arası değişmektedir.

Son olarak makalemi yazdığım şu uyarı sözlerimle bitirmek istiyorum. Azerbaycana gelen yabancı uyruklu iş adamları ve çalışanlar bu ülkede yasal olarak oturmaları, sermaye koymaları veya çalışmaları için Azerbaycan yasalarının onlarla ilgili hususlarını iyi bilmelerini ve özellikle her geçen gün artırılan mali cezaları gözden geçirerek işlerini ve evraklarını yasalara uygun ve zamanında yapmaları için özen göstermelerini tavsiye ediyoruz. Kanunları bilmemek vatandaşları sorumluluktan kurtarmıyor.

Konuyla ilgili detaylı bilgi için:

http://www.tusiab.org web sitemize ve (+994 12) 497 15 86/87 numaralarından TÜSİAB Hukuk Müşavirliğine ulaşabilirsiniz.

Reklamlar

Tartışma

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: